Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 25.03.2024

Чорноморський регіон

Фрахтовий сектор Чорноморського регіону перебуває під впливом різноспрямованих тенденцій. З одного боку, малотоннажний сектор схильний до слабкості та перевантаження, що чинить тиск на ставки фрахту, спричиняючи їх зниження. Нестабільний попит на перевезення українського зерна, ключового вантажу для регіону, також додає волатильності в ставки. Проте збільшення експорту українського зерна морським транспортом, особливо через порти Одеси, стимулює попит на перевезення і підтримує підвищення ставок фрахту. Зміцнення цін на зернові в українських портах вище за $150 за тонну, зумовлене відновленням попиту на кінцевих ринках, також позитивно впливає на ставки фрахту. Однак атаки російських військ на портову інфраструктуру Дунаю та можливі обмеження на імпорт української агропродукції до ЄС, особливо з боку Франції, є негативними факторами, які можуть знизити попит і ставки фрахту на відповідних напрямках.
З іншого боку, розвиток зернового коридору “Україна – порти Румунії та Болгарії” створює перспективи для зростання попиту та ставок фрахту на цьому напрямі, роблячи його одним із ключових ринків торгівлі зерном у Північно-Західному Причорномор’ї.
Прогноз передбачає волатильність ставок фрахту в Чорноморському регіоні через суперечливі фактори попиту і пропозиції. При цьому зростання експорту зерна через альтернативні маршрути, такі як коридор до Румунії та Болгарії, може сприяти підвищенню ставок на цих напрямках.

Середземноморський регіон

Фрахтовий ринок Середземноморського регіону також характеризується неоднозначними тенденціями. Як і в Чорному морі, малотоннажний сектор відчуває слабкість і перевантаження, чинячи тиск на ставки фрахту. Однак деякі вантажопотоки, як-от сталева продукція і добрива, спостерігають пожвавлення попиту, що дає змогу судновласникам отримувати вищі ставки.
Загалом нестача нових вантажних партій і надлишкова пропозиція тоннажу стримуватимуть зростання ставок фрахту в Середземноморському регіоні. Однак тимчасове пожвавлення окремих вантажопотоків може підтримувати ставки на більш високому рівні на відповідних напрямках.
Прогноз передбачає збереження волатильності і загалом невисокого рівня ставок фрахту в регіоні доти, доки не відновиться баланс попиту і пропозиції тоннажу за рахунок нових стійких вантажопотоків.

Регіон Азовського моря

Ситуація на фрахтовому ринку Азовського моря виглядає оптимістичніше. Власники річкових суден змогли підвищити ставки для перевезень зернових висівок і пшениці з Росії до Туреччини завдяки зростанню обсягів торгівлі та дефіциту відкритих суден. Однак ставки для перевезень у порти Кавказу залишаються менш привабливими порівняно з міжнародними рейсами – близько 16-17 доларів за тонну. Високий попит мають також довгі рейси, зі ставками в середині 60-х доларів за тонну для перевезення пшениці та інших зернових з Азова до Мерсіна і низько середини 70-х доларів за тонну в італійську Адріатику.
Прогноз очікує збереження волатильності і загалом низьких рівнів ставок фрахту в регіоні до відновлення балансу попиту і пропозиції тоннажу новими стійкими вантажопотоками.

ставки фрахтового ринку

Повернутись до переліку