Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 29.05.2023

У Чорному морі головною опорою для попиту на малотоннажні судна є вантажопотоки з портів Дунаю, хоча ставки на вантажоперевезення навіть зі зменшенням кількості доступних суден у цій зоні знижуються. Ця тенденція особливо помітна в контексті короткострокових перевезень дрібних партій, причому це стосується різних типів вантажів, включно із зерном. Однак, ставки на тривалі відстані падають не так значно і обговорюються в контексті партій за напрямками Ліван і Сицилія. Крім того, ставки на вантажоперевезення з портів ЄС і Туреччини також залишаються під тиском.

З 15 по 21 травня 2023 р. через морські порти Одеської області експортували 118,3 тис. т агропромислової продукції, що на 78% менше, ніж за попередній тиждень. Крім того, з моменту відновлення роботи “зернового коридору” інспекцію на вхід пройшли лише 11 суден, що є дуже низьким показником з огляду на значну чергу суден на вхід.

Ситуація залишається напруженою для судновласників невеликих суден, які працюють у Середземному морі, незважаючи на те, що кількість нових пропозицій по вантажах невелика. Основні вантажопотоки орієнтовані на перевезення добрив, зерна, сталі та мінералів, але жоден з них наразі не можна назвати ринковим двигуном. Разом з тим, регіональний список тоннажу залишається надлишковим, і конкуренція за вантажі помітно посилилася, як і тиск на ставки з боку вантажовідправників.

Основні вантажопотоки включають добрива, зерно, сталеві продукти та різні мінерали. Особлива увага приділяється вантажам з Дамієтти, Єгипту та Олександрії. Однак, у світлі поточної ситуації з високою конкуренцією і надлишковим тоннажем, ставки на вантажоперевезення продовжують знижуватися.

На ринку Азовського моря спостерігається напружена ситуація: судновласники активно чинять опір досягнутому мінімуму ставок, намагаючись їх підвищити, в той час як нові пропозиції щодо зерна і вугілля в регіоні все ще вкрай обмежені, а трафік вантажів продовжує сповільнюватися.
При поточному стані основних товарних ринків, не варто очікувати підвищення ставок на вантажоперевезення. Очікується збільшення попиту після другого раунду президентських виборів у Туреччині, але це єдиний позитивний момент у загальній картині. Існує низка проблем – зниження попиту на сталь, вугілля і карбамід, відсутність позитивних змін в експорті зернових культур.

1

Повернутись до переліку