Антон Шапран: Фрахтові ставки на Дунаї поступово знижуються

На фрахтові ставки впливають обсяг вантажопотоку, «зернова угода» та інші фактори

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну та блокування чорноморських портів експортні та імпортні потоки вантажів були частково перенаправлені в українські порти на Дунаї. За рік війни саме порти «Ізмаїл», «Рені» та «Усть-Дунайськ» утричі збільшили перевалку вантажів. Перевалка вантажів через них склала майже 17 млн. т.

Дунайський порятунок

Українські порти на Дунаї стали рятувальним колом для експорту. Через них у 2022/2023 м.р. (до нині) пройшло 21% або 10,35 млн т зернових. З відкриттям чорноморських портів обсяг перевалки зернових через дунайські порти скоротився не дуже суттєво – у різні місяці зниження становило 300-500 тис. т. У другій половині минулого року через дунайські порти в середньому експортували 1,4-1,5 млн т зернових на місяць, тоді як через чорноморські – 3-3,9 млн. т.
«Зернова угода» та відтік аграрних вантажів у чорноморські порти покращили ситуацію з очікуванням суден на рейді Сулинського каналу. Якщо в червні-серпні минулого року тривалість очікування становила в середньому 12-15 діб, то у березні-2023 – лише 4 дні.

Фрахтові ставки

Ставки фрахту сильно залежали від загальної ситуації над ринком перевезень і вантажів. Вони різко зросли в перші місяці війни, почавши знижуватися після укладання «зернової угоди» та перенаправлення частини зернових вантажів до чорноморських портів. Наприклад, фрахтові ставки Рені – Мармара (Туреччина) для суден вантажопідйомністю 5-6 тис. т досягли свого піку в червні 2022 року – у середньому $102 за тонну, знизившись у березні поточного року до рівня $46 за тонну.

1
Також зниженню ставок сприяло відкриття гирла Швидке в липні 2022 року та завершення там днопоглиблювальних робіт (до березня-2023). Це дозволило відновити паспортні глибини на українській ділянці Дунаю (рівень опади – 6,5 м) та збільшити кількість суднозаходів. Можна виділити закономірність – що менша черга судів на рейді Сулинського каналу, то нижчі ставки фрахту.
За прогнозом USDA, у 2022/2023 м.р. Україна експортує 39 млн. т, з яких 34,8 млн. т (89,2%) вже відправлено покупцям. Таким чином, до кінця червня залишається експортувати близько 4 млн т (без урахування перехідних залишків минулих років). Очікуване скорочення обсягу експорту зернових протягом найближчих місяців може призвести до подальшого зниження фрахтових ставок – судновласники без ажіотажного попиту вже не зможуть їх завищувати. Однак, незважаючи на такі очікування, на даний час (станом на 22.03.23) судновласники тримають ставки на рівні $45-48 за тонну, фрахтувальники наполягають на $40-42 за тонну. Також судновласники при формуванні вартості за перевезення враховують і рівень ставок фрахту з російських портів Азовського моря.
У даний час на Дунаї достатня пропозиція флоту, щоб і власники вантажів мали вибір перевізника, і судновласники надавали послуги за ринковою ціною. У будь-якому разі зараз флоту більше, а вантажів менше, ніж було в травні-липні минулого року.
На дунайський фрахт також опосередковано впливає характер новин щодо продовження «зернової угоди». Зокрема, позитивні новини щодо «зернової угоди» можуть призвести до подальшого зниження ставок фрахту на Дунаї.

2
Дунайські складнощі

Серед складнощів роботи в дунайських портах можу відзначити:
1. Неготовність інфраструктури і операторів ринку до обсягу перевалки, що збільшилася.
2. Відсутність системності та правильної організації бізнес-процесів у операторів ринку. Немає прогресу в оптимізації процесів навіть після несподіваного аврального попиту з їхньої послуги.
3. Додатковий дисбурсментський рахунок за транзитний прохід судна до Рені через акваторію Ізмаїльського порту.
4. Нестача лоцманів у порту «Рені». Водночас, ситуація з лоцманами для проведення суден з румунського боку останнім часом покращала.

Посилання на матеріал: https://gmk.center/ua/opinion/frakhtovi-stavky-na-dunai-postupovo-znyzhuiutsia/

Повернутись до переліку
Дослідження
Журнал “Судноплавство” взяв інтерв’ю у Директора Maritime Logistics, де він розповів про прогнозовану негативну динаміку ставок фрахту в регіоні Чорного…
Дослідження
Центр транспортних стратегій разом з компанією Maritime Logistics запускають спільний проект Black Sea Indicator судноплавства в Азово-Чорноморському регіоні. Його основна…
Дослідження
До початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, маріупольська компанія Maritime Logistics знала про фрахтовий ринок Чорного та особливо Азовського морів,…
Дослідження
Моряки выступают за цифровизацию судоходства, но вместе с тем боятся ее, поскольку предполагают, что возможности трудоустройства сократятся на 25% в…
Дослідження
Моряки виступають за цифровізацію судноплавства, але водночас бояться її, оскільки припускають, що можливості працевлаштування скоротяться на 25% упродовж п’яти років.…