Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 08.01.2024

На початку 2024 року на ринку Чорного моря зафіксовано сповільнення операційної активності після новорічних канікул, особливо щодо пропозицій на січень з портів Євросоюзу і Росії. Підвищений рівень вільних суден малого тоннажу чинить тиск на фрахтові ставки. Основним напрямком вантажопотоку в регіоні залишається перевезення українського зерна, включно з пшеницею, з портів Дунаю, таких як Рені або Ізмаїл, у напрямку Олександрії та Мармари. Увагу також привертають перевезення борошняних продуктів і соєвих бобів.
Протягом тижня добове вивантаження вагонів із зерном у портах Великої Одеси коливається від 1000 до 1300 вагонів на добу. Середній показник зріс на 143 одиниці, досягнувши 1187 вагонів на добу. Це свідчить про зростаючий інтерес до відправлень з портів Одеси та активізацію ринку до 3-ї декади січня. У найближчому майбутньому очікується, що судновласники зможуть стабілізувати ставки після повного відновлення торгівлі та запобігти різкому падінню тарифів.

На ринку Середземного моря після святкових вихідних намічається поступове відновлення активності. Помітне помірне зростання в перевезеннях сталевої продукції, добрив і мінералів. Незважаючи на це, значна кількість доступних суден створює конкурентний тиск на судновласників. Вони стикаються з ситуацією, коли фрахтувальники диктують нижчі ставки, спираючись на поточний стан ринку. У результаті судновласникам доводиться утримувати тарифи на рівні попереднього тижня, прагнучи уникнути їх подальшого зниження.
Останнім часом ключовими напрямками вантажоперевезень є перевезення добрив з Єгипту до різних портів, включно з Гаєтою та Іммінгемом, а також транспортування насіння бавовни з Неа Карвалі до Севільї. Очікується стабілізація тарифів після відновлення торговельної активності. Проте, аналогічно Чорному морю, можливий спад активності в другій половині січня, з огляду на обмежений попит на ключові види вантажів у регіоні.

На ринку Азовського моря активність залишається невисокою, особливо в сегменті експорту російського зерна і вугілля, оскільки багато ключових гравців ще не повернулися до роботи після святкових вихідних. Проте судновласники успішно утримують рівень ставок, використовуючи своє становище в умовах обмеженої кількості доступних суден на початок січня.
Наразі ключовими напрямками вантажоперевезень є доставка пшениці з портів Ростова й Азова до Мармару і з Єйська до Мармару, а також транспортування вугілля з Ростова до Трабзону та Іскендеруну. Прогнозується зміцнення тарифів для ринку Азовського моря, якщо не відбудеться збільшення кількості доступних суден. Це, однак, малоймовірно, враховуючи очікуване збільшення пропозиції вантажів після повернення основних учасників ринку. Однак загальна ситуація в Азовському морі може бути більш мінливою порівняно з Чорним і Середземним морями.

1

Повернутись до переліку