Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 13.11.2023

Поточне становище на ринку Чорного моря стає складнішим у світлі сповільнення вантажопотоку з українських портів і обмежених відправлень з країн Європейського Союзу і Туреччини. Власники суден активно вживають заходів для стримування або принаймні уповільнення зниження фрахтових ставок, незважаючи на перевищення кількості вільних суден над загальною пропозицією вантажів у регіоні, включно з поточними затримками в Керченській протоці.

У контексті вантажоперевезень основна увага приділяється зерновим продуктам, як-от пшениця і соя, а також транспортуванню вугілля і добрив. Ринок стикається з низькою активністю, що призводить до стагнації ставок, особливо на довгих маршрутах. Помітний інтерес до сої, пшениці та відвантажень висівок з глибоководних портів України.
У найближчому майбутньому не прогнозується істотного поліпшення ситуації через низький попит на ключові товари та обмежений інтерес до європейської пшениці, ціни на яку вважаються надмірно високими для конкуренції.

Ситуація на ринку Середземного моря продовжує погіршуватися з тижня в тиждень. Спостерігається стійкий дефіцит нових запитів на вантажоперевезення, при збереженні великого списку доступних суден. Ставки фрахту залишаються під тиском, і в умовах високої конкуренції судновласникам доводиться йти на поступки.
Що стосується вантажів, що перевозяться, ринок демонструє обмежений асортимент товарів, переважно базових промислових і сільськогосподарських товарів, як-от мінерали, металобрухт і добрива, які перевозяться з країн Східного Середземномор’я в різні порти Європи. Позитивних змін найближчим часом не передбачається через поточне становище на основних товарних ринках, включно зі слабким попитом на сталеві вироби та помірним збільшенням експорту добрив з Єгипту та Алжиру.

Ринок Азовського моря, після тривалого спаду, починає проявляти ознаки пожвавлення на поточному тижні. Учасники ринку відзначають невелике зростання пропозицій пшениці та скорочення списку доступних суден до середини листопада, що частково пов’язано з відходом низки суден під російським прапором у Каспійське море.
Наразі основна увага учасників ринку зосереджена на перевезенні зернових вантажів, переважно пшениці з портів Ростова та Азова до Мармару і Самсуна. Тоді як деякі фрахтувальники вже готові запропонувати ставки, що відповідають поточним ринковим умовам, брокери прогнозують більш високі ставки на перевезення зерна в напрямках, як-от Мерсін і Адріатичне узбережжя Італії.

1

Повернутись до переліку