Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 01.05.2023

Новини фрахтового ринку Чорного моря за останній тиждень свідчать про зниження активності, переважно через брак свіжих пропозицій щодо зерна і сталі. Наразі активність переважно пов’язана з перевезеннями добрив з Єгипту і Росії. Крім того, на ринку регулярно з’являються пропозиції українського зерна з портів Дунаю. Угоди з перевезення пшениці здійснюються, в основному, з порту Рені до Мармари, Єгипту і Барі, а також з Ізмаїла до південної Італії.
Обсяг експортних продажів російської пшениці скоротився до 1,7 млн. тонн проти 2,4 млн. тонн місяцем раніше. Це найнижчий обсяг з листопада 2022 р. Продажі почали знижуватися на тлі низької конкурентоспроможності російського зерна на світовому ринку (з урахуванням експортних мит).

Польща, Болгарія, Угорщина, Словаччина, Румунія погодилися на виділення Єврокомісією додаткових 100 млн євро для підтримки фермерів в обмін на розблокування імпорту зерна з України. При цьому Єврокомісія зобов’язалася ввести заборону на імпорт української пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику. Однак саме ці культури становлять 90% усього експорту агропродукції з України до ЄС. Нові домовленості набудуть чинності 6 червня після завершення режиму безлімітної торгівлі України з країнами ЄС.

Ситуація на фрахтовому ринку Середземного моря продовжує погіршуватися для судновласників. Нових пропозицій щодо вантажів мало, тоді як список суден доволі великий. Регулярні перевезення добрив з Єгипту забезпечують помітну підтримку ринку, тоді як відправлення інших вантажів знижуються. У цих умовах ринок поступово переходить на бік фрахтувальників, які продовжують знижувати ставки.
Що стосується добрив, угоди укладаються з перевезень з Єгипту в різні порти, такі як Савона, Равенна, Копер, адріатичні порти Італії та Іспанії, а також з Іскендеруна до Копера. У сталевому сегменті, угоди відбуваються на перевезеннях з Олександрії в Браїлу, Кіпр, Копер і Равенну.

Фрахтовий ринок Азовського моря не демонструє зростання активності через майбутнє введення податку на імпорт зерна в Туреччину і відсутність пропозицій по зерну на початок травня. Вартість перевезення пшениці з Азова/Ростова в Мармару варіюється, а перевезення кукурудзи з Єйська в Мармару оцінюється нижче. Обсяги перевезень вугілля ж відносно стабільні, хоча фрахтувальники продовжують знижувати ставки.

1

Повернутись до переліку