Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 24.04.2023

Новини фрахтового ринку Чорного моря відображають погіршення настрою. Незважаючи на закінчення свят Великодня, ринок не показав ознак відновлення цього тижня. Зниження фрахтових ставок і уповільнення активності, як і очікувалося, спричинені святкуванням Ураза-Байрам у мусульманських країнах.

Зниження попиту на сталь і зерно в Туреччині та Північній Африці також вплинуло на ринок. На тлі цього, учасники ринку відзначають зростання кількості відкритих суден у регіоні та зниження ставок на зернові та інші перевезення. Водночас, перевезення з портів ЄС продовжують залишатися нерегулярними. Росія може заблокувати “зерновий коридор” після 18 травня. Тоді минають 60 днів з моменту відновлення ініціативи в березні. Тому Україні вже зараз слід готувати альтернативні варіанти експорту зерна на випадок блокування “зернового коридору”.

Брюссель готує надзвичайні обмеження на імпорт українського зерна в п’ять країн-членів ЄС, зазнавши тиску з боку Польщі та Угорщини. Обмеження торкнуться Польщі, Угорщини, Румунії, Словаччини, що межують з Україною, а також Болгарії.

Торгівля на ринку каботажу Середземного моря дещо сповільнилася, частково через вищезгадане свято. Загальні обсяги вантажів невеликі, проте список тоннажу в басейні трохи зріс. Фрахтувальники не відчувають проблем із фіксацією суден, особливо для рейсів у межах Середземномор’я. Судновласники все більше стикаються з труднощами в підтримці фрахтів на колишньому рівні. Цього тижня ставки знизилися на 1-3 долари/т залежно від маршруту.

Ринок морських і річкових перевезень в Азовському морі продовжує пом’якшуватися, особливо після повернення експортерів з великодніх канікул. Ринок виглядає дуже тихим, з додатковим тиском на ставки з боку фрахтувальників. Учасники фрахтового ринку прогнозують ще більш значне зниження після 1 травня, коли в Туреччині знову набудуть чинності імпортні мита. Зернові трейдери вже націлюються на низькі ставки, а угоди з транспортування зернових та інших вантажів укладаються на набагато нижчих рівнях. Пропозиція вугілля та інших вантажів обмежена, відповідні ставки також знижуються.
Ринок навряд чи покаже значне зростання, і тиск на ставки з боку фрахтувальників і далі впливатиме.

1

Повернутись до переліку