Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 03.04.2023

Аналіз фрахтового ринку за минулий тиждень показує, що вантажопотік у Чорному морі має доволі стабільний вигляд. Зерно залишається єдиним вантажем, що регулярно перевозиться в басейні. Учасники ринку повідомляють про обмежену кількість відкритих суден дедвейтом 3-5 тис. тонн у цьому районі, тому ставки на такі перевезення з румунських і болгарських портів знову підвищилися. Затори на в’їзді в Сулину трохи зросли, але тарифи з боку Дунаю залишаються стабільними.

За 34 тиждень роботи “зернового коридору”, з 20 по 26 березня, через морські порти Одеської області експортували 804,2 тис. тонн агропромислової продукції – це на 26% менше, ніж тижнем раніше. Ринок почав показувати позитивні тенденції і поліпшення в настроях на спотовому ринку, проте зростання ставок у квітні не прогнозується. Основним настроєм на квітень залишається зниження ставок фрахту, особливо на тлі слабкого експорту української пшениці через низькі експортні ціни та великі витрати на логістику, а імпортери не хочуть купувати європейське зерно навіть за поточними цінами (незважаючи на величезні запаси).
Додатковим фактором невизначеності виступає ситуація з російською пшеницею: багато експортерів не наважуються продавати на тлі чуток про введення нижньої межі цін.

Власники каботажних суден, що працюють у Середземному морі, зберігають оптимізм цього тижня. Вантажопотік у басейні виглядає жвавим. Обсяги експорту добрив залишаються високими за всіма ключовими маршрутами. Також регулярні відвантаження корисних копалин, сільськогосподарської продукції та сталі. У цих умовах попит на тоннаж залишається високим, водночас знову спостерігається деяка нестача спотових суден у певних групах тоннажу (найпомітніше в сегменті флоту дедвейтом 3-5 тис. тонн).

Відвантаження металопродукції та попит з боку Туреччини вже перебуває на піку, і навряд чи можна очікувати подальшого зростання відвантажень квадратної заготовки і рулонів з ЄС або Росії у квітні (як і зниження вантажопотоку). Багато судновласників очікують, що і без того жваві поставки карбаміду з Єгипту у квітні збільшаться; однак це навряд чи станеться, оскільки попит з боку основних покупців поступово остигає.

Щодо аналізу фрахтового ринку в Азовському морі, як і раніше, відзначається тиск на фрахтові ставки в бік зниження. Експорт як зерна, так і вугілля з російських мілководних портів сповільнюється, і відкривається більше суден.

1

Повернутись до переліку