Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 13.02.2023

Ринок малотоннажних суден Чорного моря продовжує знижуватися цього тижня, хоча багато судновласників заявляли, що рівні “психологічного дна” вже досягнуто. Пропозиція вантажів у басейні залишається вкрай обмеженою, тоді як список тоннажу в лютому продовжує зростати. Перевезення зерна з портів Дунаю залишаються найпопулярнішим вантажопотоком у регіоні, незважаючи на нещодавнє уповільнення.

З 1 серпня 2022 року Україна відправила “зерновим коридором” 21,043 млн тонн продукції. Про це повідомляють на сайті ООН. Майже половину відправлених вантажів становить кукурудза (47%). Частка пшениці у відправленнях становить 29%, соняшникової олії та шроту – по 5%, інших вантажів – 14%. Найбільшу кількість продукції Україна відправила до Китаю (4,2 млн тонн), Іспанії (3,8 млн тонн), Туреччини (2,4 млн тонн), Нідерландів (1,2 млн тонн) і Єгипту (724,7 тис тонн).

Як і раніше, немає передумов для будь-якого підйому ринку в Чорному морі. Ба більше, введення експортних квот на російське зерно з 15 лютого, ймовірно, трохи сповільнить відповідні поставки. Фрахтові ставки, ймовірно, залишаться під тиском у всіх басейнах, оскільки список тоннажу з 2 лютого і до початку березня зростає. На ринок також може негативно вплинути тимчасове припинення операцій у кількох портах на південному сході Туреччини через наслідки землетрусу.

Ситуація на ринку каботажних суден у Середземному морі продовжує погіршуватися. Кількість свіжих вантажів доволі обмежена. Час від часу на ринок надходять запити на перевезення мінералів, добрив і, рідше, металургійних вантажів. Водночас список тоннажу продовжує зростати в усіх частинах басейну. Тому ставки фрахту залишаються під тиском, і угоди часто укладаються нижче попередніх рівнів.

Ставки в Середземному морі повторюють тренди Чорного моря.

Після нещодавнього підвищення ставок “річка-море” для перевезень за межами Азовського моря фрахтувальники тепер намагаються хоча б трохи знизити їх. “Цього тижня ми спостерігаємо брак свіжих вантажів, а також майже повну відсутність відкритих суден”, – прокоментував ISM брокер. Зверніть увагу, що затримки суден на тлі погіршення погоди (сильний вітер) не грають на руку фрахтувальникам.

Повернутись до переліку