Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 23.10.2023

Ситуація на ринку Чорного моря зазнала недавніх змін, які варто розглянути більш детально. Насамперед, ми спостерігаємо зниження попиту на малотоннажні судна, а також обмежену кількість нових пропозицій за межами дунайських портів, за інформацією від брокерів. Цей тренд пов’язується, головним чином, з ускладненням експортних операцій і збільшенням перевірок і затримок. Крім цього, варто зазначити, що у зв’язку з майбутнім збільшенням кількості суден у регіоні наприкінці жовтня і на початку листопада, ставки фрахту опиняються під тиском.
Туреччина намагається відродити тристоронню зернову угоду, що може сприяти зміцненню співпраці в цій галузі. Наразі ці зусилля концептуально не впливають на ситуацію з відвантаженнями в глибоководних портах, але за умови формалізації цього питання з представниками Туреччини, цей маршрут може стати безпечнішим.
Варто також звернути увагу на труднощі при завантаженні суден на річці Дунай через більш суворий контроль над контрабандою в портах. Це призводить до труднощів із завантаженням суден за відкритими митними деклараціями. Представники Одеської обласної адміністрації посилили боротьбу з контрабандними схемами в портах Дунаю.

У найближчій перспективі судновласникам, ймовірно, не варто розраховувати на значні поліпшення на ринку. Ринок металопродукції в країнах колишнього СНД і Європи залишається в депресивному стані, хоча й інші сегменти також перебувають у непростій ситуації.

Наразі вантажопотік з портів Середземного моря підтримується переважно поставками сільськогосподарської продукції. Однак пропозиції в інших категоріях вантажів залишають бажати кращого. Це призводить до відчутного дефіциту запитів на перевезення добрив і сталі, а фрахтувальники тиснуть на ставки, іноді укладаючи угоди навіть нижче попередніх рівнів. Слід зазначити, що список доступного тоннажу в регіоні доволі великий, і судновласники дедалі частіше проявляють активність у пошуку вантажів для своїх суден.
Наразі всі надії ринку зосереджені на зерні, хоча його, найімовірніше, буде недостатньо, щоб змінити загальний тренд на ринку каботажних суден, особливо якщо список доступних тоннажів у Середземноморському регіоні і далі зростатиме.

Азовське море також зіткнулося з обмеженнями в торгівлі через низький попит на російську пшеницю в Туреччині. Фрахтувальники наполягають на нижчих ставках, особливо з огляду на майбутнє збільшення кількості суден, призначених для річкових перевезень, на тлі скорочення затримок у Керченській протоці. Труднощі також супроводжують ринок перевезення вугілля. У найближчій перспективі активність, ймовірно, не покаже значного зростання, хоча не виключено, що деяке збільшення попиту відбудеться в листопаді, напередодні традиційних різдвяних свят.

1

Повернутись до переліку