Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 21.08.2023

Ситуація на ринку Чорного моря стає дедалі напруженішою через кілька нових інцидентів в українських портах Дунаю та проблеми із судном Sukra Okan. Учасники ринку відчувають зростаючу тривогу і невизначеність. У цих умовах розрив між пропозицією і попитом дедалі більше збільшується. Щодо поставок вантажів виділяються основні напрямки: пшениця з Рені або Ізмаїла до Єгипту та південної Адріатики, кукурудза з Дунаю до Єгипту та ріпакова макуха з України до Мармари. Також спостерігаються пропозиції для перевезення різних зернових з Ізмаїла в Італію і на Сицилію. На тлі цього вантажні потоки з інших портів Чорного моря, включно з Болгарією і Констанцою, зберігають стабільність з акцентом на агропродукцію, пшеницю і мінерали.
Якщо Росія продовжить блокувати торгові судна, що прямують в Україну або виходять з неї, а також завдавати ударів по українських портах, то ставки на перевезення з України, ймовірно, продовжуватимуть зростати.

Ситуація на ринку Середземного моря не демонструє поліпшень. Як і раніше, нові пропозиції по вантажах досить рідкісні, тоді як список тоннажу виглядає надлишковим. Настрої серед власників суден загалом пригнічені, і їм доводиться боротися за збереження тарифів на рівні початку серпня. Ба більше, наразі укладається мало нових угод, а деякі договори укладаються поза ринком. Що стосується вантажних перевезень, основні напрямки охоплюють: перевезення кукурудзи з Іскендеруна в Італію і Єгипет, сіль з Ель Аріша і Тунісу в порти Адріатики, карбамід з Дам’єтти до Іспанії, ячмінь з Рієки до Тунісу, пшеницю зі Спліта до Поццалло і металеві рулони з Алжиру до Місурати.

Ситуація на ринку Азовського моря залишається позитивною завдяки зростанню попиту на російську пшеницю в Туреччині. Фрахтові ставки зростають досить швидко. Що стосується вантажоперевезень, то затребуваними маршрутами є: перевезення пшениці з Азова/Ростова до Мармару, пшениці з Азова до Самсуна і кукурудзи з Єйська до Мармару. Є також активні обговорення довгострокових рейсів: відправлення пшениці з Ростова до Мерсіна і з Таганрога в Адріатику Італії. Що стосується перевезення вугілля, то великі експортери поки що не готові платити великі суми, пропозиції йдуть на транспортування вугілля з Єйська в Іскендерун. З огляду на поточну ситуацію, дійсно не спостерігається реальних передумов для збільшення вантажопотоку через Азовське море. Основні надії пов’язані з можливим зростанням експорту зернових, особливо після закінчення відпускного сезону у вересні.

1

Повернутись до переліку