Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 31.07.2023

Ситуація на ринку Чорного моря продовжує змінюватися у зв’язку із завершенням Зернової ініціативи. Українські експортери все частіше пропонують пшеницю, ячмінь і кукурудзу для відправлення з портів Дунаю. Судновласники стають більш налаштованими на зростання, бачачи підвищений попит, а також невизначеність в українських портах. Також припинення Зернової ініціативи спричинить істотний тиск на країни Північної Африки, Близького Сходу та Південної Азії. Зокрема, світові ціни на зерно можуть зрости на 15%, заявив головний економіст МВФ П’єр-Олів’є Гуріншас. Наразі в України є кілька шляхів, альтернативних “зерновому коридору”. Зокрема, обговорюють реалізацію двох сухопутних маршрутів: так званої “смуги солідарності”, що веде до Балтійських портів, а також коридору з Одеси до Констанци (Румунія) і портів Болгарії.

Наступного тижня на ринку очікується подальше зростання ставок на фрахт для відправлення з портів Дунаю, оскільки потік вантажів і черги, ймовірно, продовжать збільшуватися. Можливо, скорочення списку тоннажу в кінцевому підсумку підніме вартість перевезень з інших портів Чорного моря.

Ринок Середземного моря проявляє помірну активність. Регулярно надходять запити на перевезення добрив і зернових культур. Також помітне пожвавлення у відвантаженнях сталевих виробів з Єгипту. При цьому наявний тоннаж повністю покриває поточні потреби в перевезенні вантажів. Тарифи залишаються стабільними, проте доходи судновласників знижуються через зростання цін на бункерування протягом тижня. Щодо поставок, то основні обсяги вантажів пов’язані з добривами і сталевими виробами з Єгипту. Варто зазначити, що також є пропозиції з перевезення зерна та інших вантажів, таких як сіль і мармурові крихти.

Потік вантажів з портів Середземного моря, ймовірно, буде повільно зростати (частково через відновлення перевезень зерна з Адріатичного моря і Греції), але багато фрахтувальників Середземномор’я розраховують на приплив суден з Чорного моря, особливо якщо ситуація навколо портів Дунаю загостриться.

Активність на ринку Азовського моря зараз доволі низька через слабкий попит на імпортне зерно в Туреччині, проте незначне зростання ставок цього тижня все ж було. Судновласники стикаються з труднощами в спробах домогтися більш високих ставок. Переважно трейдери зосереджені на перевезенні пшениці, проте деякі угоди стосуються і вугілля. Навіть незважаючи на низьку активність, деякі угоди все ж укладаються, що свідчить про наявність попиту на ці види вантажів.

2

Повернутись до переліку