Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 10.04.2023

Аналіз тенденцій фрахтового ринку в Чорному морі минулого тижня показав, що співвідношення вантажу до тоннажу залишається відносно стабільним. Тим часом, фіксація активності трохи знижується, оскільки і вантажовідправники, і власники суден намагаються встановити напрямок ринку, внаслідок чого розрив між пропозиціями і збільшується. Варто також відзначити сплеск відправок пшениці з українських портів Дунаю до Мармурового моря, Ізміра та Єгипту на самому початку тижня, що дало змогу судновласникам запобігти значному падінню ставок у басейні.
Минулого тижня українська кормова кукурудза з поставкою на умовах FOB значно подешевшала. Одним із факторів тиску на ціну є обмежений доступ суден до портів Великої Одеси. Також зниження цін обумовлено необхідністю збільшити її конкурентну привабливість на світовому ринку перед повноцінним виходом на арену продукції з Південної Америки.
Ринок може трохи пожвавитися після 10 квітня, коли європейські учасники повернуться до роботи після великодніх вихідних. Проте ситуація на ключових товарних ринках поки що не обіцяє серйозних поліпшень. Ба більше, турецькі імпортери готових і напівготових сталепрокатних виробів (включно з російською продукцією) закрили свої потреби і тепер роблять паузу. Триваючий спадний тренд на світовому ринку пшениці все ще негативно впливає на торгівлю.

Ситуація на ринку фрахту суден малого тоннажу в Середземному морі поки що не змінилася значно. Вантажоперевезення з регіональних портів доволі регулярні й підтримуються стабільними відправленнями добрив, сталі, сільськогосподарської продукції та мінералів. Водночас список суден, доступних у споті, доволі скромний, що дає власникам надію на подальше зростання ставок.
Протистояння між вантажовідправниками і судновласниками стає дедалі запеклішим. Однак ставки на більшості маршрутів стабілізувалися на рівні минулого тижня. Хоча в деяких випадках вантажовідправники стикаються з позиційною нестачею тоннажу і змушені погоджуватися на більш високі фрахту.

Тим часом ставки фрахту в Азовському морі залишаються під серйозним тиском через сповільнення відправок зерна з російських мілководних портів, спричинене триваючим зниженням відповідних експортних цін. Судновласники флоту “Река-Море”, як і раніше, конкурують тільки за вантажі Азовського моря, оскільки навіть за умови зниження ставок на ще $2-4/т цього тижня, прибутковість залишається на рівні мінімум на 30% вищому, ніж у сусідньому Чорному морі.

1

Повернутись до переліку