Тижневий дайджест новин фрахтового ринку станом на 20.03.2023

Аналіз фрахтового ринку у Чорному морі на потому тижні показує, що співвідношення вантажів для відправки і доступного тоннажу залишається відносно стабільним. Водночас активність фіксацій дещо знизилася, оскільки і фрахтувальники, і судновласники намагалися задати напрямок ринку, через що розрив у думках збільшився. Перевезення зерна з дунайських портів залишається найпопулярнішим вантажопотоком у регіоні. Однак за минулий тиждень ціни на зерно помітно впали.

Продовження “Зернової угоди” на 60 днів, як хоче РФ, погано вплине на експорт української агропродукції. Через активізацію продажів на квітень істотно зростуть ставки фрахту. В українських портах призупинено укладання форвардних контрактів на постачання зерна. Скасування нових угод відбулося на тлі заяв Росії про зміну термінів “Зернової ініціативи”.

Передумов для зростання активності ринку малотоннажних вантажів немає. Триваюче зниження цін на зерновому ринку чинить максимальний тиск на фрахтові ставки, особливо під час відправлення з України. Крім того, продовження Зернової ініціативи, ймовірно, призведе до повернення деяких експортерів з мілководного ринку Дунаю в глибоководні порти. Глобально ринок залишиться на тому самому рівні, як і в попередні кілька тижнів, оскільки вся увага буде прикута до підсумкових рішень навколо “Зернової ініціативи”. Уже виходячи з цих рішень буде зрозуміло, чи очікувати повернення експортерів на глибоку воду (що опустить ставки), чи все залишиться на базі дунайських портів і може підвищити ставки після негативного рішення щодо “Зернового коридору”.

Ситуація на ринку середземноморських суден поки істотно не змінилася. Вантажопотік з регіональних портів доволі регулярний і підтримується стабільними поставками добрив, сталі, сільгосппродукції та мінеральної сировини. Водночас спотовий список тоннажу досить скромний, що дає судновласникам надію на подальше зростання ставок. Протистояння між фрахтувальниками і судновласниками явно загострюється. Однак ставки на більшості маршрутів стабілізувалися на рівні минулого тижня.

Судновласники “ріка-море” продовжують уникати значного зниження фрахтових ставок в Азовському морі. Незважаючи на закінчення льодової кампанії, скасування льодового збору і поліпшення морехідних умов, власникам все ще вдається чинити опір завдяки відносно стабільному експорту зерна.

Повернутись до переліку